Перейти до вмісту

Самшит

    Самшит, бушпан, букс, букшпан (Buxus) – вічнозелена рослина з родини самшитових. Існує понад 100 видів. Найпопулярніші:

    • Самшит вічнозелений (Buxus semprervirens) поширений в Європі, Азії, Африці, Мадагаскарі, Центральній Америці, Мексиці. Сорти: Elegance, Suffruticosa і т.д. Самшит дрібно листковий (Buxus microphylla) цей вид більш морозостійкий. Сорти:Вінтер Джем, Фолкнер.
    • Самшит колхидський, або кавказький (Buxus colchica).
    • Самшит Балеарський (Buxus balearica) крупнолистковий вид, але взагалі не морозостійкий. Поширений на півдні Іспанії, півночі Марокко, Португалії.

    Самшит використовують для озеленення та створення декоративних клумб. Ці гарненькі деревця та кущі самшиту мають красиву крону, блискучі листочки, здатні довго зберігати форму після декоративної стрижки (є чудовим варіантом для створення цікавого декору власної клумби чи саду, якщо сформувати з куща фігури людей, тварин чи предметів).букшпан

    Часто використовують самшит  як зелений бордюр, який добре приживається в місцях з напівтінню, своїй невибагливості, високій декоративності. Гарно поєднується з різноманітними відтінками квітучих рослин.

    Посадка самшиту

    Перед тим як посадити самшит  необхідно правильно підібрати ділянку для посадки. Гарним місцем послугує напівтінь, так як самшит погано переносить пряме сонячне світло.

    При виборі місця для посадки часто виникає питання: чи можна садити самшит біля хати? Тому слід підкреслити, що родина самшитових є вдалими сусідами для багатьох рослин, наприклад різноманітні кущові троянди, різні сорти бузку,  барбариси, хвойники, багато квітів (лілії, піони, хризантеми і т.д.), лиш потрібно підбирати рослини подібними за потребами до вирощування. Самшит слугує чудовим захисником від вітру для своїх сусідніх насаджень.

    Ґрунт для посадки підійде глинистий, вологий, водопроникний, з невеликою кількістю вапна.

    Найсприятливіший час для посадки самшиту осінь  вересень-жовтень, за місяць до настання перших заморозків, так самшит встигне сформувати гарну кореневу систему, добре загартується на зиму.

    Догляд за самшитом

    Самшит вічнозелений не є вибагливим у догляді, варто лише користуватися деякими рекомендаціями.

    Полив та розпушування ґрунту

    Самшит потребує регулярного поливу у посушливу і жарку погоду  достатньо великою кількістю води. Якщо погода прохолодна то полив проводять не так часто, після дощу орієнтовно через 7-10 днів . Кращий час для поливу ранок або пізній вечір.

    Наступного дня  бажано розпушити ґрунт, провести видалення бур’янів. В травні проводять мульчування ґрунту, навколо стовбура самшиту розгортають шар мульчі 5-9 см, який потрібно оновлювати кожної весни.

    Чим підживити самшит

    Весною  потрібно провести підживлення кущів самшиту мінеральними добривами чи органічними (найкращим варіантом є правильно підібране комплексне з вмістом азоту, калію, фосфору), або ж як варіант можна придбати в спеціалізованих магазинах готову суміш для підживлення самшиту. Осінню використовуємо для підживлення добрива без вмісту азоту.

    Пересадка самшиту

    Пересадку самшиту найкраще провести весною, так буде достатньо часу , щоб встигнути сформувати кореневу систему, зміцнити імунітет до настання зими.

    Стрижка самшиту та обрізка

    Стрижку самшиту та обрізування варто проводити кожного місяця. Ця вічнозелена рослина добре переносить цю процедуру. Але варто пам’ятати, чим частіше проводиться обрізка тим в більшій кількості потрібно поливати водою та підживлювати! Стрижку самшиту найкраще проводити ввечері, коли вже немає пекучого сонця, після закінчення процесу варто рясно полити, корисно підживити добривами. Часта декоративна стрижка буде своєрідним стимулом для швидкого активного росту рослини та збільшення густоти листя.

    Важливо! Самшит є досить токсичною рослиною, отруйні речовини містяться в значній кількості в листках куща, тому обов’язково використовуйте засоби індивідуального захисту та правила безпеки під час проведення обрізування.стрижка самшиту

    Можна проводити як санітарну так і декоративну стрижку, але якщо проявити власну фантазію можна із звичного зеленого  куща самшиту сформувати неповторну та екзотичну красу різних геометричних фігур, тварин, людей, птахів, надавши власній клумбі привабливості та оригінальності.

    Шкідники та хвороби самшиту. Чим обприскувати самшит

    Самшит не є винятком серед рослин яких вражають шкідники та хвороби, потрібно проводити вчасний захист.

    Поширені хвороби самшиту:

    • Некроз пагонів (листя покривається темними плямами, кінці пагонів відмирают і засихають). Проводиться багаторазова обробка самшиту розчином фунгіцидів, для позбавлення від некрозу.
    • Рак (міняється колір листя, сама рослина всихає). Повністю видаляються уражені частини куща, місця зрізу обробити препаратом фунгіцидної дії.
    • Іржа (листя вкривається яскраво-червоними плямами ). Можна обробити розчином фундазолу.

    Кращою профілактикою та захистом від грибкових хвороб є вчасно проведена санітарна обрізка, чистота та прополка ґрунту біля коренів, обробка відповідними засобами захисту.

    Найнебезпечніші шкідники для самшиту є самшитова галиця, для боротьби можна використовувати препарати Актара, Тагор, Карбофос і т. д. , павутинний кліщ, войлочник.

    Шкідники самшиту не завдадуть шкоди рослині якщо профілактично провести обприскування на початку весни та в середині літа  рекомендованими інсектицидними препаратами.

    Розмноження

    Якщо цікавить  як розмножити самшит, то ця інформація саме для Вас. Існує три способи розмноження самшиту.

    1. Живцювання. Найпоширеніший і найлегший спосіб розмноження. Періодом для розмноження живцями найвдалішим буде липень, так як живці встигнуть розвинути кореневу систему до настання морозів, але можна проводити живцювання із липня по вересень.

    Процедура живцювання доволі проста. З 2-річного молодого куща самшиту гострими ножицями відрізають живці, потім кінці зрізу замочують в стимулятор зростання кореневої системи (можна придбати в спеціалізованому магазині; необхідно дотримуватися інструкції), після цього висаджують живці у  ґрунт (бажано додати компост, пісок, листова земля), по закінченню рясно полити водою. Пересихання верхнього шару ґрунту не допустиме для молоденьких рослин, тому полив продовжуємо і на далі.

    Можна зверху живці накрити пластиковою великою пляшкою з вирізаним дном для створення тепличних умов, але це не є обов’язковим. Місце для посадки має бути з напівтінню, відстань між живцями 10-15 см.

    Якщо все правильно зробити то через 2 місяці з’являться молоденькі перші паросточки, а вже на осінь молодняк закущиться. На наступний рік весною будуть гарні кущики самшиту, які можна сміливо пересадити на постійне місце.самшит розмноження

    2. Вирощування з насіння є достатньо складним способом, так як насіння самшиту надто швидко втрачає свою властивість проростання, такий спосіб використовується рідко. Насіння зібране з самшиту замочують в розчині води з стимулятором росту коріння, потім насіння розкладають на вологу тканинну серветку, а зверху прикривають вологою тканиною.

    Чекаємо 30 днів до появи біленьких паростків , а ж тоді саджаємо в ємкість з  ґрунтом накривши зверху плівкою. Як тільки самшит зійде плівку варто прибрати, а сіянці продовжувати поливати. Весною в травні саме час для посадки розсади самшиту у відкритий ґрунт.

    3.Розмноження відсадками дієвий вегетативний спосіб розмноження самшиту. Весною пагони пригинають до землі та прикопують, на протязі літа поливають, підживлюють з материнським кущем, а як тільки вони укоріняться потрібно відокремити та посадити на постійне місце.

    Але не завжди є можливість та час щоб самому розмножити вічнозелені рослини, тому не варто засмучуватися, так як можна самшит купити в садових центрах.