Перейти до вмісту

Магнолія: посадка та догляд

    Магнолія являється листопадним чагарником або деревом, представником сімейства магнолієвих. Налічується близько 200 видів магнолій, які різні за кольором, формою, розмірами квітки.

    Родом ця прекрасна рослина з Північної Америки та Азії.
    Цвітіння магнолії є неймовірною красою, яку не можна описати словами. Лише одного разу варто побачити як цвіте магнолія, щоб виникло бажання придбати та посадити цю красуню у власному саду.

    Квітучі магнолії стануть екзотичною окрасою саду чи балкону. Магнолія є цінною рослиною завдяки своїм ефірним оліям, які містяться в плодах, квітках та листі. Ці ефірні олії широко використовують у медицині для лікування різних хвороб.

    Види магнолії

    Кліматичні умови на території України сприятливі для успішного вирощування безліч прекрасних сортів магнолії.

    Одні з найпоширеніших видів:

    • магнолія Суланжа (M. soulangeana) – досить великі рослини до 5 і більше метрів заввишки, ростуть деревцем або кущем з великим листям до 15 см. Квіти дуже великих розмірів до 25 см, забарвлення від ніжно рожевих до темно-пурпурових.
    • магнолія зірчаста (M. stellata) – володарка рясного цвітіння. В сезон посадки саджанці вже дають квітки. Цей найбільш ефективний вид родом з Японії. Розмір квітки 10-12 см. Форма пелюсток квітки нагадує зірочку. Магнолія зірчаста є досить компактним за розміром кущем близько 2 м, які не потребують обрізки. Колір квітки ніжно рожевий або бузковий.
    • магнолія лілієквіткові (M. liliiflora) – морозостійка рослина. Квітки розкриваються у квітні-травні, розміром до 12 см, майже відсутній запах.
    • магнолія Лебнера (M. loebneri) – складні міжвидові гібриди, користуються найбільшою популярністю. Саджанці деревця середнього росту до 3 м, які розростаються більше у ширину ніж у висоту до 25-30 см за сезон. Квітки дуже пишні 10-12 пелюсток, до 16 см в діаметрі. Дуже хороший морозостійкий сорт.
    • магнолія великоквіткова (M. Grandiflora L) – за кілька років саджанець виростає в гарненьке деревце з листям та квітами розміром до 25 см та сильним солодкуватим ароматом. Цей вид не вибагливий до природніх умов, в садах він виглядає дуже ефектно.

    Посадка магнолії

    Перед тим як посадити магнолію, потрібно врахувати, що ця рослина світлолюбна. Необхідно обрати гарно освітлену ділянку, захищену від східних та північних вітрів. ґрунт для магнолії найкраще підходить слабо-кислий або нейтральний, а от піщаний та надмірно вологий ґрунт не є кращим варіантом.посадка магнолії

    Висота саджанця повинна бути 100 сантиметрів. Купувати саджанець магнолії потрібно з закритою системою коренів, щоб відразу пересадити його у відкритий ґрунт літом, весною чи навіть осінню. Найсприятливіший час для посадки саджанців магнолії у відкритий ґрунт кінець жовтня.

    Яма для посадки магнолії повинна бути більша за коріння в 2 рази. Дуже корисно додати компост. В низу ямки варто зробити дренаж приблизно 20 см, додати суміш ґрунту з компостом і посадити саджанець ущільнивши трішки поверхню (коренева шийка саджанця після посадки повинна бути зверху ґрунту до 50 см), обов’язково гарно залити водою. Після всмоктування води зверху можна провести мульчування ґрунту.

    При виборі саджанця магнолії необхідно звернути увагу на коріння, воно повинно бути рівне (не потовщене, без вузликів), з наявністю тоненьких корінців. Розгалужена коренева система сприятиме кращому розвиванню рослини.

    Крона саджанця має бути гладкою, не зморщеною. Краще купувати саджанець без листочків це сприятиме швидкому приживанню.
    Також на просторах інтернету можна знайти масу варіантів, як посадити магнолію з насіння або гілочки. Але це більш складніший варіант ніж посадка саджанця.

    Як розмножити магнолію

    Існують різні методи розмноження магнолії: з насіння, за допомогою щеплення, живцюванням. Висівати насіння магнолії потрібно з квітня по травень. Саджанці отримані безпосередньо з висівання насіння характеризується більш стійкою морозостійкістю.

    Сіянці в перший рік життя ростуть повільно. Якщо висіяти насіння магнолії у відкритий ґрунт, то восени молоденькі рослини вкривають від холодів. На наступний рік весною проводимо пікірування молоденьких рослинок магнолії.розмноження магнолії

    Після приживання не забуваємо підживлювати магнолію необхідними добривами. Метод з насіння дозволяє зберегти чистоту сорту.

    Найпростіший і найпопулярніший метод розмноження магнолії серед садівників є живцювання. Живцювання магнолії проводять навесні, пагони рекомендується брати молоді.

    Для того щоб прискорити процес вкорінення рекомендується використовувати препарати для додаткової стимуляції та укорінення, замочивши гілочку на 1 добу. Можна відразу вибрати зручне місце для посадки у відкритий ґрунт (легкий, пухкий та гарно дренований, нейтральний або слабо кислий, добре природно освітлене місце).

    Також можна спочатку посадити в контейнер.
    На перших етапах рекомендується створити тепличні умови цим самим забезпечити температуру не менше 200С і високу вологість (прикрити плівкою або склом). Якщо пагони будуть знаходитися в комфортних умовах (стабільна температура і вологість) то живцювання магнолії пройде дуже швидко.

    Коли цвіте магнолія

    Магнолія коли цвіте створює неймовірно чарівну красу, від якої захоплює подих. Цей дивовижний чагарник стає яскравою окрасою саду. На кожній гілочці щедро обсипано квітами та великим за розмірами листям.

    Квіти створюють солодкий ванільний аромат. Насолоджуватися цим квітучим дійством можна більше місяця. Час коли цвітуть магнолії – березень-травень, але в залежності від сорту магнолії період цвітіння може змінюватися.

    Догляд за магнолією

    Кожний садівник придбавши у свій сад саджанець магнолії ставить питання як доглядати за магнолією? На перший погляд це може здатися складно, але якщо знати корисні рекомендації то насправді доглядати зовсім не важко.

    Важливо дотримуватися простих правил:

    • регулярний рясний полив (особливо літні спекотні дні);
    • підживлення відповідними добривами та мікроелементами, захист від хвороб та шкідників;
    • підготовка та укриття на зиму;
    • санітарна обрізка.

    Підживлення та полив

    Магнолія є досить вологолюбною рослиною, але ґрунт не повинен бути сирим, лише зволоженим. Влітку частоту поливу збільшуємо. Воду використовуємо кімнатної температури, холодною водою поливання не є корисним. Можна застосовувати автоматичний або крапельний полив.

    З приходом весни підживлення магнолії проводять азотними сумішами, мікроелементами та вітамінами. Великим плюсом є те , що на сьогоднішній день є спеціально розроблені суміші (можна придбати в будь-якому спеціалізованому магазині) для підживлення конкретних видів рослин, чітко розписані інструкції для їх використання.

    Не слід забувати, що надлишок поживних речовин призводить до засолення ґрунту яке негативно впливати на розвиток рослини, це варто врахувати підживлюючи магнолію.

    Важливо, вчасно проводити захист магнолії від шкідників та різних хвороб, обробивши рослину відповідними препаратами: акарицидами, фундазолом, фунгіцидом, мідним купоросом в залежності від типу захворювання.

    Як тільки садова красуня відцвіте, варто провести санітарну обрізку магнолії. Ретельно та обережно видалити сухі квітки та пошкоджені морозом гілочки, стебла які ростуть у середину крони. Після цвітіння магнолія залишається зеленою окрасою вашого саду. Можна застосувати формуючу обрізку, надати магнолії досить ефектного вигляду.

    Магнолія буде прекрасним доповненням до вашої квіткової клумби чи саду. Поряд з магнолією можна посадити красиві кущі троянд, невеличкі за розміром трав’янисті багаторічники, низенькі хвойні, квітучі багаторічні «коврики» різних видів рослин. Слід підкреслити, коріння магнолії поверхневе, слід обережно робити прополювання та розпушування.

    Використовуючи ці паради та рекомендації на практиці, Ви зможете з легкістю виростити магнолію, а в знак подяки ця красуня буде віддячувати тривалим та пишним, яскравим цвітінням щороку. Солодкий і приємний аромат квітів заволодіє Вашим серцем назавжди!