Перейти до вмісту

Іриси

    Іриси або народна назва іриси півники –  багаторічні рослини, які належать до родини півникових (Iridaceae). Сама назва походить від грецького слова Iris, що в перекладі означає веселка. Цю рослину було названо на честь богині веселки Іріди.

    Квіти ірисів забарвлені в різні кольори та відтінки, які просто із-зі великої кількості неможливо перелічити.  Завдяки своїй незвичайній формі квіток  та різноманітності забарвлення, насиченому ароматові –  квіти півники є незамінною прикрасою будь-якої  квіткової клумби, альпійської гірки чи саду.   іриси

    Іриси є гармонійним доповненням   квіткових  композицій, а також є цінною сировиною для виготовлення есенцій у парфумерній промисловості. Зустрічається в природі близько 200-300 видів ірисів.

    Найкращі сорти ірисів

    За типом кореневої системи іриси поділяють на дві групи – кореневі та цибулькові.  В залежності від форми квітки кореневі іриси бувають двох видів -бородаті та не бородаті. Розглянемо детальніше найкращі сорти ірисів.

    Саме іриси бородаті найбільше полюбляють садити квітникарі, адже вони мають величезну палітру забарвлень, витончену і найбільшу форму квітки з тендітною «борідкою», приємно насичений  аромат. Квітконоси бородатих ірисів виростають у висоту  120-130 см, сорти гарно перезимовують, мають тенденцію до швидкого розростання. Період цвітіння припадає на травень-червень місяць, в середньому триває близько 20 днів. Поширені сорти :Baltic Sea, Bewilderbest, Acoma, Radiant Apogee, Red Zinger і т.д.

    Іриси карликові (pumila) – є низькорослими сортами ірисів. Висота рослини невелика та й розмір самої квітки значно менший  в порівнянні з бородатими ірисами. Низькорослі іриси досить стійкі до сильних вітрів та дощів, невибагливі у догляді, гарно перезимовують, витримують посушливі літа. Завдяки своєму маленькому зростові карликові півники можна сміливо саджати на передній план клумби. Відомі сорти:  Banbury Ruffles, Plenitude, Brassie і т.д.найкращі сорти ірисів

    Іриси сибірські виростають у висоту близько 80 см, діаметр квіток сягає 10 см і майже не має запаху. Сама рослина виглядає легко й витончено, квітконоси сибірських  ірисів є достатньо тонкими, але все одно вони міцно тримають квіти. Зовсім не примхливі у вирощуванні та завжди милують своєю красою. Період цвітіння досягає 40 днів. Віддають перевагу таким сортам: Soft Blue, White Swirl, Butter and Sugar та інші.

    Ірис болотний цей вид віддає перевагу вологим грунтам, квіти бувають лимонного або жовтого кольору, квітконос сягає середньої висоти. Зазвичай такі іриси використовують для декорування та прикрашення штучних водойм. Найкрасивіші  сорти: Golden Queen, Flore Pleno, Umkirch.

    Особливості вирощування ірисів

    Серед людей існує думка, що процес вирощування ірисів досить складний, але насправді це не так. Якщо знати деякі нюанси та корисні поради щодо вирощування та особливості догляду за ірисами, то навіть садовод-початківець з легкістю зможе виростить красиві іриси.

    Бажано спочатку врахувати такі факти:

    1. Іриси квіти є сонцелюбними рослинами, тому варто це врахувати при виборі місця для посадки, ділянка має бути відкрита для прямого доступу сонячних променів.

    2. Корені цієї рослини розростаються у горизонтальному напрямку і майже завжди оголюються над поверхнею, тому на зиму варто нагорнути кореневища рослини ґрунтом, щоб іриси не повимерзали. А от з приходом весни потрібно обережно розгорнути надлишок землі.

    3. Ще одною особливістю цих квітів є те , що в процесі розростання іриси зміщуються в бік на кілька сантиметрів, тому необхідно висаджувати іриси віялом листових пластин уздовж ряду. Це допоможе створити більш рівні ряди.

    4. При посадці півники неможна глибоко заглиблювати в землю, так вони не зацвітуть або взагалі загинуть.

    5. Найкращим варіантом для підживлення буде використання рідких мінеральних добрив.

    Коли пересаджувати іриси

    Іриси досить легко переносять процес пересадки. Цибулинні сорти  можуть рости на одному місці до 5 років, а вже тоді  для рясного цвітіння необхідно їх пересадити. А от кореневі сорти можна пересаджувати через 5-10 років, так як коренева система зростає досить швидко. Хоча досвідчені спеціалісти рекомендують пересаджувати іриси кожні 3 роки для кращого та величнішого цвітіння.

    Сибірські іриси пересаджують 1 раз на 10 років, тому що вони вироджуються, та й самі квіти розростаються і перестають цвісти, надаючи саду зовсім не привабливого вигляду. Квіти іриси можна пересаджувати як весною так і літом чи осінню. Хоча найбільш підходящий час для цієї процедури весною до настання процесу цвітіння.

    Як правильно садити іриси

    Процес посадки ірисів  такий: викопують ямку невеликих розмірів,  горизонтально розправляємо коріння, зверху засипаємо землею, щоб верхня частина кореневища залишалася над рівнем. Адже при надмірному заглибленні кореневої системи в ґрунт  – може порушитися правильний процес розвитку рослини, як наслідок ми так і  не дочекаємося цвітіння ірисів. В кінці посадки  добре поливають водою.

    Не забуваємо про властивість розростання ірисів, тому відстань між рослинами повинна бути не менше півметра.

    Вибір найкращого місця для посадки квітів півників

    Приступивши до висаджування ірисів потрібно правильно підібрати місце для посадки. Наприклад, іриси бородаті віддають перевагу сухому ґрунту та сонцю, тому ділянка повинна бути відкрита та добре освітлювана, напівтінь не найкращий варіант. А от болотні іриси гарно будуть зростати на ділянці де переважає вологий ґрунт.

    Підготовка ґрунту для ірисів

    До ґрунту  перед посадкою варто додати компост (чи садово-жирну суміш) та підживити калійно-фосфорними добривами, ці прості методи збагатять землю корисними речовинами необхідними для здорового росту рослини. За необхідності для знезараження ділянки можна обробити землю розчином фунгіциду.

    Посадка ірисів восени

    Посадка ірисів восени нічим особливо не відрізняється від посадки весною. Головне потрібно врахувати – посаджені іриси обов’язково повинні закущитися, для цього має пройти  щонайменше 1 місяць.  Якщо ж молодняк не встигне прижитися на новому місці, то рослина може не перезимувати.

    Проте найчастіше досвідчені садівники посадку ірисів проводять саме під кінець літа. Гарні природні умови сприяють швидкому укоріненню та закладці нових цибулинних поділок. Таким чином посаджені іриси влітку зможуть вже наступної весни порадувати свого господаря першим красивим цвітіння.

    Коли садити іриси у відкритий ґрунт

    По незнанню досить часто весною люди затягують з висадкою півників на відкриту ділянку. Але не варто цього робити , як тільки погодні умови дозволять висаджувати рослини у відкритий ґрунт (головне, щоб земля прогрілася до 10 градусів тепла), то сміливо можна приступати до посадки ірисів.

    Посадка ірисів на весні досить проста.  Посадковий матеріал для початку варто детально оглянути: довге коріння підрізати, підгнилі корінці видалити і на 15 хвилин замочити у р-н марганцівки. Корисно також перед посадкою кореневища ірисів обробити стимуляторами росту (наприклад Екогель або Циркон) для швидкого укорінення.

    Догляд за ірисами

    Враховуючи відомі характеристики ірисів, хотілося б підкреслити, що догляд за ірисами базується на простих діях: обрізка сухих квітоносів та пагонів, підживлення добривами, захист від шкідників та хвороб, прополка, полив, підготовка та  укриття на зиму. догляд за ірисами

    Пропонуємо переглянути важливі рекомендації яких необхідно дотримуватися.

    Головна потреба ірисів – це достатність  тепла та світла. Важливо, вибирати сонячні та відкриті ділянки для зростання рослини. Так як освітлення відіграє важливу роль для рясного цвітіння квітів півників. Після посадки не забуваємо акуратно видаляти бур’яни, рихлити ґрунт, але так щоб сапкою не пошкодити кореневу систему, яка розташована надто близько до поверхні землі.

    Поливають ірисів в посушливу погоду бажано кожного дня. Достатність та регулярність вологи важлива саме у фазі бутонізації. А за звичайних природніх умов  два-три рази на тиждень.

    Найкращий час поливу є вечір, коли вже немає палючого сонця. Осінню частоту поливу зводять до мінімуму. Не рекомендується поливати водою  зверху на листя рослини, найкраще на коріння.

    Догляд за ірисами восени ґрунтується на підготовці захисту рослини  до приходу зими, проведення контрольної обрізки. Перед холодами оголені кореневища варто нагорнути гарним шаром ґрунту, який слугуватиме своєрідним укриттям від морозів. Якщо прогнозують надмірне зниження температури то можна окутати зверху рослину ще шаром листя.

    Догляд після цвітіння

    Догляд за ірисами після цвітіння також включає обрізання. Коли іриси відцвітуть потрібно провести санітарну обрізку рослини – видалити всі сухі квіти, квіткові стебла та пагони, а от  листя обов’язково залишають – надавши йому привабливої округлої форми,так воно слугуватиме  непоганою декоративною окрасою квіткової клумби. Коли осінь буде теплою то квіти півники  зможуть дати повторне цвітіння.

    Процедуру обрізки  проводять продезінфікованими садовими гострими ножицями.

    З часом листя рослини пожовтіє і посохне, і вже тоді можна обережно його обрізати на висоті близько 10-15 см та спалити, щоб не розповсюджувати можливі хвороби та шкідники.

    Такі звичні маніпуляції з ірисами дозволяють зберегти життєві сили рослини та декоративність.

    Підживлення ірисів

    Доглядаючи за ірисами виконуємо обов’язкову процедуру підживлення, яку  проводять в три етапи: перший ранньою весною під час початкової прополки та розпушування ґрунту; другий – перед цвітінням, під час фази бутонізації; третій по завершенню цвітіння орієнтовно в перший місяць літа. А от під час  цвітіння неможна підживлювати іриси.

    Для підживлення ірисів найбільше підходять фосфорно-калієві добрива.

    Розмноження

    Кореневі сорти ірисів найчастіше розмножують методом ділення куща. Для розмноження потрібно завжди вибирати здорові та пишні кущі.

    Потрібно  обережно викопати обраний кущ ірисів та розділити на поділки, біля поділок (кореневої розетки) повинно залишатися не менше ніж п’ять листків. А далі просто висадити відомим описаним способом в цій статті на відстані півметра один від одного.

    Цибулинні види можна розмножувати вже на наступний рік. Розмножувати такі сорти рекомендують влітку.

    Потрібно викопати  цибулинне гніздо, відокремити малих та великих діток. Великі цибулинки потрібно просушити і зберігати до осені для посадки. Маленькі дітки відразу висаджують у ґрунт і вже на другий або третій рік молодняк зацвітає.

    Одним з найважчих способів розмноження є насіннєвий. Насіння висівають ранньою весною у ємкість наповнену сумішшю піску та ґрунту, накривають поліетиленом створюючи парниковий ефект, а коли вже розсада підросте  пікірують і пересаджують  на відкритій ділянці.

    Хвороби та шкідники

    Нажаль існує багато хвороб та шкідників які вражають іриси.

    До найпоширеніших шкідників відносяться: трипси,  совка, капустянка, ірисова муха, бронзівка золотиста, слимаки. Для боротьби та профілактичного захисту можна використовувати такі хімікати: карбофос,  інсектицидні препарати (Актара, Актуллік, Енжіо 247, Дестрой, Каліпсо); проти ґрунтових шкідників – Антихрущ, Базагран і т.д.

    Потрібно весною обробити іриси 2 рази 10% розчином карбофосу з інтервалом 7 днів, ця процедура допоможе захистити рослину від різних шкідників.

    Не обходять стороною іриси і поширені хвороби: грибкові інфекції (плямистість, фузаріоз, іржа і т.д.) і бактеріальна гниль. Важливо, постійно стежити за розвитком та станом рослини на протязі всього вегетаційного періоду, так Ви зможете вчасно виявити захворювання або навіть попередити, якщо завчасно провести профілактичне оброблення рослини.

    Уражену рослину фузаріозом чи іншим видом гнилі потрібно видалити і знищити, а інші “сусідні” іриси полити під корінь 2 % розчином фундазолу.

    Можна використовувати такий розчин для обробки кореневища рослини перед  самою посадкою, цим ми знизимо ризик зараження. Також часто використовують 1 % бордоську суміш для обприскування листя ірисів від плямистості, іржі.

    Зберігання ірисів

    Кореневі іриси непогано піддаються зберіганню. Оптимальні умови для зберігання це прохолодне сухе приміщення, наприклад послугують балкон чи лоджія, сухий погріб. Тому якщо вже й купили іриси восени та не встигли посадити не варто хвилюватися: загорніть кожний корінець у папір чи пересипте тирсою, акуратно складіть у ящичок і зберігайте до весни.

    Відомі садівники рекомендують кращий спосіб зберігання коріння півників до весни: посадити його у вазон із землею. Для цього обрізаємо довгі корінці, замочуємо у р-н марганцівки для дезінфекції і просушуємо.

    Саджаємо корінь іриса звичним способом не глибоко зануривши у землю і вже ранньою весною пророслий саджанець висаджуємо у намічену ділянку.

    Лікувальні  та корисні властивості

    Крім декоративних характеристик іриси ще володіють і лікувальними властивостями. Корені цих квітів містять ефірні олії, які використовують в медицині, косметології, парфумерії.

    Ефірні олії часто застосовують в ароматерапії, зовнішньо для знеболення, розслаблення м’язів, а також для виготовлення різних парфумів та одеколонів.

    Застосовують іриси і в кулінарії для приготування смачних страв різними народами світу. Ця рослина користується великою популярністю, входить до складу приправ, есенцій для виготовлення кондитерських виробів.

    Як висновок, хотілося б підкреслити, що ірис – це ароматна та ніжна квітка наділена всіма кольорами веселки. Вона дуже красива та велична. Гармонійно поєднується з різними квітами (трояндами, лавандою, гладіолусами, хризантемами, гвоздикою і т.д. ) та декоративними рослинами при облагородженні клумб.

    Ще з давніх-давен прийнято вважати ірис символом дружби, довіри та надії. Варто лише поглянути на квітучі півники як відразу поринаєш у щасливу колиску мрій.

    Користуйтеся вище описаними  порадами даної статті та з радістю вирощуйте іриси на власній ділянці.