Перейти до вмісту

Лаванда – посадка та догляд

  Лаванда – багаторічна вічнозелена рослина з сріблясто-зеленими голкоподібними листочками та ніжно-фіолетовим суцвіттям ароматних квітів; належить до трав, напівкущів або кущів. сорти лаванди

  Налічується близько 30 видів лаванди.
  Найбільш поширені види лаванди:
  – Лаванда колоскова (Lavandula spica) – листки великі з оксамитовим відтінком, прекрасно зростає в жаркому кліматі та сухих ґрунтах.

  – Лаванда справжня (Lavandula vera) – дуже стійка до холодної погоди, завдяки своїм цілющим властивостям використовується у фармакології, в народі називають лаванда лікарська.

  – Лаванда морська (Lavandula stoechas).

  – Лаванда англійська або вузьколиста (Lavandula angustifolia) –напівкущ невеликих розмірів до 70 см у висоту, з вузенькими листочками та колосоподібними суцвіттями квітів різних кольорів в залежності від сорту. Лаванда англійська вузьколиста найчастіше використовують у ландшафтному дизайні, адже такі сорти найбільш пристосовані до різних природніх умов, також не потребують викопування пізньої осені.

  – Французька лаванда – часто також вирощують на території України, хоча цей вид є більш примхливим, навіть при незначних морозах рослина може загинути. Листя дещо ширше ніж у англійської лаванди, а саме суцвіття коротше. Цей вид лаванди більше використовується в якості кімнатних рослин.

  – Зубчата лаванда цінується завдяки своїй декоративності. Висота куща досягає 30 см, листя має світло-сизий відтінок. Цей невеличкий за зростом кущик лаванди всього 30 см володіє яскраво-насиченим кольором та неповторним ароматом квітів. Зубчата лаванда переважно вирощується в горщиках, так як не переносить заморозків. Дуже часто купити лаванду в горщику можна на виставкових садових ярмарках.

  Коли цвіте лаванда

  Переважно лаванда цвіте в теплі літні місяці з червня по липень, достатньо довгий період. Якщо ж провести процедуру обрізки лавандового куща вчасно, то можливе повторне цвітіння в серпні.коли цвіте лаванда

  Ми всі звикли вважати, що колір лаванди є ніжно-фіолетовий, але насправді це не так. Забарвлення квітів лаванди є дуже різноманітне – це і синій, голубий, рожевий, білий, зустрічається навіть зелений колір квітів, тому що колір суцвіття залежить від сорту лаванди.

  Досить часто флористи створюють різноманітні квіткові композиції, букети з лаванди, завдяки одночасному поєднанню неповторної кольорової гами кращих сортів лаванди.

  Лаванда посадка

  Лаванда належить до невибагливих рослин. Найголовніше, що потрібно зробити перед тим як посадити лаванду – це правильно підібрати місце для посадки.

  Лаванда дуже світлолюбива рослина, тому ділянка з напівтінню не найкращий варіант, так як рясного цвітіння ми так і не дочекаємось. Варто віддати перевагу відкритій сонячній ділянці з більш сухим слабо-лужному ґрунтом.

  Коріння лаванди не любить частих поливів, від зайвої вологи ця рослина швидко загине.

  Якщо садити лаванду вдома, краще відразу вибрати постійне місце, адже ця рослина погано переносить пересадку. Куплені кущики лаванди висаджуємо ранньою весною, коли вже скінчились нічні заморозки, або ж на початку осені (вересень місяць).як посадити лаванду

  Сама ж процедура посадки досить проста: викопуємо лунку 30х30 см, ставимо саджанець лаванди , додаємо суміш ґрунту з компостом і гарно заливаємо водою, а далі обережно ущільнюємо ґрунт навколо посадженої рослини. Коренева шийка саджанця заглиблюється у ґрунт не більше ніж на 5 см.

  Відстань між рядками повинна бути приблизно 1,5-2 м, а між саджанцями лаванди в рядку 30-100 см, так як з часом кущі лаванди гарно розростаються, тому так важливо дотримуватися цих рекомендованих параметрів при посадці.

  Як розмножити лаванду

  Існує три способи розмноження лаванди: насінням, живцями, поділом куща.

  Можна посадити лаванду з насіння, але це дуже клопітка справа, вимагає багато терпіння та часу.

  Спочатку потрібно створити стратифікацію насіння лаванди (насіння висівають у контейнер із зволоженим піском, потім контейнер ставляють у холод 00С на 2-3 тижні, далі садять це насіння в підготовлені стаканчики з сумішшю ґрунту які розміщують на підвіконня або в теплицю.).

  Сіяти насіння лаванди варто в спеціальні стаканчики, з яких з легкістю пізніше можна буде витягнуті вже підрощені саджанці без пошкодження кореневої системи при пересадці на постійне місце.

  Коли сіяти лаванду?

  Восени можна відразу посіяти насіння лаванди в ґрунт на клумбі, а вже в травні на початку червня буде гарна розсада.

  Розмноження лаванди живцями є швидким і простим способом.

  Варіант розмноження за допомогою живців є не таким складним та й не займає багато часу. Розмноження лаванди черенками краще проводити після закінчення періоду цвітіння материнського куща, живці рекомендується брати з молодих зелених гілочок.

  Перед посадкою у ґрунт відібрані живці занурюють у стимулятор росту (який можна придбати у спеціалізованому магазині), після чого їх саджають у ємкість з ґрунтом та гарно поливають водою. Наступний полив варто провести як тільки верхній шар ґрунту підсохне. Краще місце для посадки молодих живців є напівтінь.

  Через 1,5 місяці як сформується коренева система молоду рослину пересаджують в окремий вазон або у відкритий ґрунт.як розмножити лаванду

  Розмноження лаванди методом ділення куща. Цей метод розмноження використовуємо в останню чергу, так як лаванда не дуже добре переносить процес розділення, особливо молоді кущі.

  Якщо У Вас зовсім немає часу, щоб самостійно розмножити лаванду, то можна купити готові саджанці лаванди в спеціалізованих інтернет-магазинах чи садових центрах де завжди є великий вибір різних сортів.

  Догляд за лавандою та корисні поради

  Лаванда вирощування

  Слід зауважити, що зовсім не складно самостійно виростити красуню-лаванду у власному саду, варто докласти лише трішки зусиль та праці. А на допомогу Вам прийдуть наші корисні поради.

  Перші суцвіття молодого куща потрібно обрізати, завдяки цьому лаванда не буде втрачати сили на цвітіння, такою процедурою ми будемо стимулювати зростання міцної кореневої системи.

  Як виростити лаванду?

  Сам процес вирощування не складний, лише варто дотримуватися простих рекомендацій.

  Лаванду потрібно поливати найбільш під час цвітіння, хоча ця рослина стійка до засухи, але в період сильної спеки все-таки варто збільшити частоту поливу – достатньо буде 5-7 л води під кожний кущ 1 раз на тиждень.

  Не забуваємо вчасно розпушувати ґрунт біля куща, цією процедурою ми забезпечимо доступ кисню до коренів рослини.

  А от мульчування ґрунту шкідливе для лаванди, так як шар мульчі затримує вологу в ґрунті і обмежує доступ повітря до кореневої системи куща.догляд за лавандою

  Догляд за лавандою у відкритому ґрунті також включає етап підживлення. Корисно було б підживити лавандові кущі калійними добривами, можна також використовувати і комплексні мінеральні добрива з вітамінами. Проводять підживлення весною та на початку періоду цвітіння.

  Хоча лаванда досить стійка рослина до різних захворювань (наприклад сіра гниль) та шкідників (цикадка, слинява пінниця і т.д.) завдяки своїм ефірним маслам, які відлякують шкідливих комах, корисно було б періодично проводити профілактичний захист рослини спеціальними розчинами, особливо молодих кущів.

  Коли обрізати лаванду

  Догляд за лавандою включає обов’язкову обрізку.

  Як обрізати лаванду? Як тільки скінчиться процес цвітіння лаванди, потрібно обрізати всі сухі суцвіття. Процедура обрізки необхідна для надання кущу акуратної форми.

  Якщо ми взагалі не будемо стригти кущ лаванди то нижні стебла оголяться і в період зимових холодів рослина може загинути.

  Важливо, періодично проводити також декоративну стрижку чагарника. Старі кущі лаванди можна омолодити – обрізавши гілки по 5 см, обрізуванням ми будемо стимулювати рясне цвітіння та зростання пишного куща.

  Лаванда широко полюбилася у всьому світі завдяки своїй неповторній красі та незабутньому аромату квітів.

  Вона є незамінною рослиною для створення ландшафтного дизайну, альпійських гірок і є гарною окрасою саду чи квітника біля власного будинку. Можна сміливо висаджувати лавандові кущі біля самшиту, троянд, барбарису, різноманітних хвойних рослин і т.д.

  Лаванда в горщику буде стильною прикрасою для терас, житлових приміщень, будь-якого інтер’єру.

  Лаванда як медонос є завдяки своєму аромату квітів, який дуже приваблює бджіл.

  Цей декоративний чагарник цінується також і лікувальними властивостями. Аромат квітів лаванди чинить заспокійливу та розслаблюючу дію на організм людини.

  Часто лікарі рекомендують використовувати мішечки з сухим суцвіттям лаванди при стресах, неврозах, безсонні поклавши їх під час сну біля ліжка. Ефірні масла цієї рослини широко використовують у медицині, косметології , для створення парфумів.

  Висушені букети з лаванди і обгорнуті тоненькою тканиною ще з давніх часів є чудовим захисником від молі, варто лише покласти його в шафу з одягом.

  Сміливо саджайте цю красиву та цілющу рослину на власній садовій ділянці, насолоджуйтеся неперевершеною красою лавандового цвітіння!