Гортензія – рід кущових квіткових рослин родини гортензієвих, налічується близько 70-80 видів які мають яскраві і кольорові квіти різної форми та розмірів, що дає можливість підібрати кращий сорт для будь-якої клумби. В Україні найбільш поширеніші гортензія великолиста, гортензія деревоподібна, мітлоподібна, черенкова або гортензія-ліана, пильчаста. Всі існуючі види вимагають особливого догляду та сприятливих умов зростання. Період коли починає цвісти гортензія припадає на липень місяць і триває а ж до жовтня, але є сорти надранні які починають квітнути вже з червня місяця. Вирощувати можна дану рослину як у відкритому ґрунті так і в горщику.
Коли садити гортензію
Найкращий час коли садити гортензію у відкритий ґрунт — рання весна приблизно з квітня до червня місяця. Особливо якщо це молода рослина, тоді вона матиме вдосталь часу гарно вкоренитися та прижитися на новому місці. Як тільки мине загроза нічних заморозків, а земля прогріється то можна приступати до висаджування кущів.
У північних та західних областях України гортензію висаджують навесні, а от у центральній та південній частині можна висаджувати як навесні так і восени з вересня до жовтня місяця. От для прикладу гортензія великолиста в будь-якій місцевості краще садити навесні, тому враховуйте особливості сортів. Багато хто садить кущі гортензії у власний квітник влітку, але тоді саджанці обов’язково мають бути з закритою кореневою системою. Рослини придбані в горщиках можна висаджувати на протязі всього теплого сезону.
Як садити гортензію
Перед тим як садити гортензії потрібно заздалегідь підготувати місце, за необхідності внести відповідні мінеральні добрива та органіку, гарненько зволожити та перекопати земельну ділянку. Місце де садити гортензію має бути з гарним доступом сонячного світла, та захищеним від великих вітрів. А також з відсутністю застою вологи, особливо це актуально після танення снігів та частих опадів. Гортензії більш до вподоби пухкий ґрунт із кислою або нейтральною реакцією, тому час від часу за необхідності підкислюйте землю навколо куща.
Для того щоб правильно посадити гортензію відразу підготуйте посадкову яму глибиною 50-60 см і шириною 0,5 метра. Зазвичай розмір ями має бути в тричі більший за величину всієї кореневої системи самого саджанця. А сама відстань між посадженими кущами 1- 1,5 метра.
Як садити гортензію? Отже, звільніть саджанець із горщика і обережно помістіть його на дно лунку з невеликою кількістю перегною піску та торфу, так щоб коренева шийка рослини знаходилась на одному рівні з поверхнею землі. Далі обережно розправте всі корені і легкими рухами засипайте та періодично утрамбовуйте ґрунтову суміш навколо рослини з усіх боків. В кінці гарно полийте водою в два заходи, та по бажанню місце навколо куща можна замульчувати.
Коли пересаджувати гортензію?
Найбільш підходящий час коли можна пересаджувати гортензію це в період їхнього спокою, рання весна або пізня осінь. Тобто коли ще рослина не активна у фазі зростання і не витрачає свою енергію на цвітіння. Тому буде час і можливість у саджанця гортензії заздалегідь прижитися та підготуватися до літньої спеки або зимових холодів.
Багато хто запитує, чи можна пересаджувати гортензію коли вона цвіте? Взагалі то, не рекомендується пересадка гортензії під час активного цвітіння, оскільки це може призвести до стресу для рослини, негативно позначитися на цвітінні та навіть спричинити її загибель. Та все ж таки якщо пересадка необхідна то намагайтеся це зробити досить обережно, щоб не пошкодити кореневу систему.
Як пересаджувати гортензію?
Сам процес пересадки аналогічний до процесу посадки гортензій у заздалегідь підготовлену в двічі ширшу яму. Головна вимога до цього процесу, це обережно за допомогою садової вилки викопати кущ гортензії щоб не пошкодити коріння, а тоді вже посадити на нове місце для подальшого зростання.
Як розмножується гортензія
В природі існує чотири методи розмноження гортензій: живцями, насінням, поділом куща, відводками.
1 Найпростіший і найуспішніший спосіб яким розмножується гортензія — живцями.
Цим методом можна легко отримати рослину з усіма генетичними особливостями материнського екземпляру. Зрізати живці можна з весни до кінця літа, але найбільш вдалий час для живцювання середина літа коли ще рослина не вступила в фазу цвітіння.
Отже, розглянемо як розмножити гортензію живцями. Для початку важливо вибрати здорові та міцні кущі гортензії для розмноження. Гарні пагони завдовжки 4-6 см відріжте під кутом, зверху залиште два листочки чи бруньки по обидві сторони, а до низу всі видаліть. Слідом опустіть зрізаний край живця в укорінювач і посадіть у гарно дренований ґрунт, або вологий пісок. Можна просто поставити в ємність з водою на вікні і через декілька тижнів з’являться перші корінці.
Не забувайте, що головною умовою для перспективного живцювання гортензії необхідно забезпечити рівномірне зволоження, щоб не допустити застою вологи чи пересихання землі. Можна зверху прикрити поліетиленовою плівкою для створення парникового ефекту. А вже висаджувати пророщені живці на постійне місце у квітнику, бажано як наросте багато корінців.
2 Ще можна розмножити гортензію весною методом поділу куща.
Викопайте гарний широкий кущ та розділіть його на частини. Важливо, щоб кожна відокремлена частина чагарника мала живе та міцне коріння, це гарантовано сприятиме швидкому укоріненню та в подальшому активному формуванню куща. Далі посадіть кожну відокремлену частинку в підготовлену ямку з сумішшю землі та торфу і гарно полийте. Через деякий час при правильному догляді на всіх цих кущиках гортензії виростуть нові пагони і наступної весни висадіть їх на постійне місце зростання. А от яскравого цвітіння рослини слід чекати через рік.
3 Розмноження гортензії насінням це доволі напружений і клопіткий процес, тому не так часто користується популярністю у квітникарів. Спочатку при певних умовах пророщують насіння, а вже потім висаджують у ґрунтову суміш. І вже орієнтовно через місяць молоденькі підрощі рослинки з 2-3 листочками висаджують у окремі горщики методом пікірування для подальшого зростання.
4 При розмноженні гортензії методом відведення (відводками) слід вибирати молоді кущі.
Гарненькі молоді пагони пригинають до землі та прикопують ґрунтом, за бажанням можна замульчувати і час від часу гарненько поливають водою. Важливо, щоб відводок був постійно у вологому середовищі, так як у сухому ґрунті укорінення не відбудеться. На наступний рік можна вже висаджувати пророщені гортензії на ділянку у саду.
Догляд за гортензією у відкритому ґрунті
Як і всі садові рослини гортензія також вимагає вчасного та правильного догляду. Догляд за гортензією весною в загальному нічим не відрізняється від усього періоду зростання. Рослина потребує сонячного освітлення, обрізання, підживлення, поливу, пересадки, захисту від хвороб та шкідників.
Давайте нижче у статті зупинимося окремо на кожному пункті більш детально.
— Освітлення відіграє досить важливу роль у зростанні та розвитку гортензії.
Тому під час садіння вибирайте ділянку де будуть прямі сонячні промені в першій половині дня. А от після полудня краще щоб рослина знаходилась в тіні, адже суцвіття квітів схильне до вигорання від палкого сонячного проміння особливо в спекотні дні.
— Гортензія полюбляє воду особливо у спекотну пору року.
Влітку за відсутності опадів значно збільшують частоту поливу 1-3 рази на тиждень. Багато експертів садівників спеціально замульчовують навколо кущів щоб зменшити частоту поливу за необхідності. Але з вологою для гортензії важливо тримати баланс, тому що постійний надлишок води швидко призводить до загнивання коренів та сприяє грибковим захворюванням. А в майбутньому це спричиняє досить негативний вплив на зростання гортензій. Осінню частоту поливу зменшують до 1 разу на тиждень, а в сезон дощів взагалі перестають поливати.
— Обрізка гортензій буде напряму залежати від сорту.
Зазвичай всім кущам проводять санітарну обрізку, видаляють відцвілі вже сухі квіти, засохлі понівечені пагони. Оптимальний час для обрізки гортензій весна середина квітня місяця. Якраз тоді вже з’являться бруньки і ми чітко будемо бачити чи живі та здорові гілки чи мертві. І за допомогою садових ножиців ми зможемо обережно видалити всі не потрібні пагони, надати гарного вигляду кущу гортензії. А от обрізати гортензію на зиму не рекомендується, хіба що позламувати сухі квітки.
Основна з причин чому гортензія не цвіте вважається неправильна обрізка. Тому в майбутньому підходьте до цього процесу досить відповідально.
От для прикладу, деревовидну гортензію можна як обрізати весною надавши чагарнику оригінальної форми, так і залишити зростати у вільному стані. Можна провести санітарну обрізку, видалити все сухе та пошкоджене гілля, квіти та листя. Або ж в іншому випадку видалити всі пагони під корінь які старші 4 років та на яких досить багато молодих неплодових пагонів. Так би мовити омолодити чагарник гортензії. І третій варіант провести проріджуючу обрізку. Видалити всі пагони які зростають в середину куща і викликають його загущення, а всі слабкі прикореневі відростки зрізують прямо біля коріння. Таким методом ми надаємо можливості гортензії розвивати та формувати досить сильні та здорові гілки наповнені квітами.
— Весняне та літнє підживлення є один з найголовніших аспектів по догляду за гортензією. Завчасно складіть власний календар поетапного процесу внесення під рослину потрібних добрив та поживних речовин. На ділянці де не буде поживних речовин гортензія не зможе вас радувати гарним та пишним яскравим цвітінням.
Чим та коли підживити гортензію в домашніх умовах?
Перше підживлення проводять навесні травень місяць — вносять азотисті добрива, фосфор та калій. Принесуть користь рослині і органічні підгодовування настоянкою коров’яку чи курячого посліду, так і внесення компосту або перегною. Для того щоб гортензія рясно цвіла проводять другий етап підживлення у період бутонізації, використовують в невеликій кількості азотисті та фосфорно-калієві добрива. Останнє підживлення проводять в кінці літа початок осені. Вносять лише моно фосфат калію, таким чином підготовлюють кущі до зимування.
— Завчасно попіклуйтеся про захист гортензій від хвороб та шкідників.
Адже ця рослина досить часто піддається атаці таких шкідників як попелиці, павутинного кліща, трипси, тлі. Час від часу проводьте загальний огляд всього куща гортензії і в разі виявлення шкідників обов’язково використовуйте інсектициди для їх знищення, щоб не допустити загибелі рослини.
Із хвороб які найбільш вражають квіти є хлороз (виникає внаслідок браку заліза), біла та сіра гниль (через надлишок вологи), переноспороз, септоріоз, справжня борошниста роса, кільцева плямистість. На сьогоднішній день існує чимала кількість засобів для обробки рослин від усіх цих хвороб, тому час від часу використовуйте їх у своєму саду.
— Якщо кущ гортензії на своєму місці зростає добре та гарно цвіте то його можна не пересаджувати на протязі 10 років.
Але як показує практика, що досвідчені садівники та спеціалісти ландшафтного дизайну пересаджують гортензію кожні 5 років на нове місце. Тому тут важливо врахувати власні потреби та можливості.
В кінці статті хотілося б додати, що обов’язково посадіть гортензії у себе в саду. Це досить красива та тендітна квітка, існує великий вибір сортів та видів, які прикрасять будь яку садову композицію. Розкішні суцвіття гортензії нагадують немов би легкі хмаринки, які можуть набувати різних кольорів — білих, світло-рожевих, фіолетових, темно-червоних, молочних. Гортензію можна садити як окремо в саду так і в комплексі по сусідству з іншими рослинами. Вона добре себе почуває із трояндами, різноманітними хвойними рослинами, хризантемами, жоржинами. Висаджені гортензії в рядочок біля будинку створять естетично садову огорожу, а яскраве цвітіння надасть неповторного шарму та красивого вигляду всій ділянці. Використовуйте описані поради з даної статті на практиці і з задоволенням вирощуйте цю квітучу кущову рослину у власному квітнику.